Презентовано концепцію гарантування вкладів членів кредитних спілок України

У середовищі представників Фонду гарантування вкладів фізичних осіб презентували попередню концепцію системи гарантування вкладів для членів кредитних спілок під час круглого столу, організовану Проектом USAID «Кредитування сільськогосподарських товаровиробників (КЕП)» в Україні.

Ольга Білай, заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів

«Ми тривалий час співпрацюємо з Національним банком та Проектом КЕП, щоб створити основу для гарантування вкладів у кредитних спілках. За цей час було багато дискусій, заходів, проведених із фондами гарантування вкладів кредитних спілок в інших країнах, у тому числі NCUA (Національна адміністрація кредитних спілок США). Ми неодноразово переглядали та вдосконалювали параметри майбутньої системи, враховуючи інформацію, отриману від Проєкту, а також результати аналізу даних кредитних спілок, і сьогодні ми хочемо представити до уваги та обговорення концепції системи гарантування вкладів для кредитних спілок України», — зазначила у важливій промові Ольга Білай. , заступник директора-розпорядника Фонду гарантування.

Запропонована концепція системи гарантування вкладів для українських кредитних спілок включає наступні особливості:

  • Гарантована сума депозитного складу 100 000 гривень, що відповідає середньому вкладу в кредитних спілках.
  • Нульовий вступний внесок для приєднання кредитної спілки до системи гарантування вкладів.
  • Регулярний щорічний внесок розміром 0,5% від депозитного портфеля кредитної спілки, який сплачується на щоквартальній основі.
  • Для запуску системи гарантування необхідного залучення початкового капіталу розміром не менше 2,5% від активів кредитних спілок, що залучають депозити (близько 20 млн грн станом на сьогодні).


Проект КЕП підтримує створення систем гарантування вкладів для кредитних вкладів в Україні у співпраці з Фондом гарантування, надаючи технічну допомогу для внесення змін до Закону України «Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб», які дозволеним кредитним спілкам приєднатися до системи.

У рамках цих зусиль Проєкт КЕП також організував навчальну поїздку для чотирьох представників Фонду гарантування вкладів, в тому числі двох заступників директорів-розпорядників, які надали відвідування двох найбільших українських кредитних спілок, які працюють у Львівській області. 24–25 квітня представники Фонду провели особисті інтерв’ю з членами правління та кредитними менеджерами кредитних спілок «Анісія» і «Вигода» для обговорення поточних проблем у своїй діяльності, планування на випадок непередбачених статей на тлі війни та перспективи запровадження системи гарантування вкладів для кредитних спілок.

Проєкт КЕП продовжує адвокатську роботу щодо ухвалення змін до Закону «Про фонд гарантування вкладів фізичних осіб». Система гарантування вкладів для кредитних спілок в Україні є одним із ключових факторів зростання сектора та забезпечення доступу до фінансування для українського малого бізнесу, в тому числі мікро-, малих і середніх агровиробників. За наявності державної гарантії кредитні спілки мають можливість залучати більше коштів і направляти їх на обслуговування більшої кількості людей, які потребують фінансових послуг.